Проф. д-р Надежда Делева – Невролог гр. Варна
Проф. д-р Надежда Делева е специалист по нервни болести и невронауки.
Биография
Висше образование: ВМИ-Варна, България; 1983 г.: Кандидат на медицинските науки за дисертационен труд на тема „Менингеални тумори- ултраструктура и белези на злокачественост»; 1991 г.: Старши научен сътрудник втора степен; 1995 г.: Доцент и 2011г.: Професор. Призната специалност по неврология – Диплом № 17279 / 10. 06. 1976. Индивидуални курсове и квалификация: в МА-София; НИИЗПБ-София; Институт по молекулярна биология – БАН, по програма Темпус в Парижки университет-6, Франция, “Ултраструктурна патология на мозъчните тумори” в НИИ “Гамалея” Москва; Здравен мениджмънт МУ-Варна и компютърни умения ТУ-Варна, Европейски сертификати за лечение на множествена склероза и болест на Паркинсон. Езикова подготовка: Френски, руски и английски езици. От 1972 г. е последователно стажант – асистент, редовен, старши и главен асистент към Катедра по неврология и неврохирургия – ВМИ – Варна и сътрудник в електронно-микроскопската лаборатория и Старши научен сътрудник втора степен; доцент и професор към Катедра по неврология. От 2000г.: ръководител на същата катедра. Научен ръководител е на 4 докторанти, двама от които с придобито звание „доцент”. От 2000 г. е и Началник на Първа неврологична клиника на МБАЛ “Св.Марина”-Варна, а от 2010 г.: Ръководител направление Нервни болести при МБАЛ „Св.Марина“-Варна. Дългогодишен републикански консултант по неврология за Североизточна България. Създава условия и въвежда в ежедневната клинична практика: съвместно с лабораторията по Изотопна диагностика: изотопни методи- СПЕКТ и ПЕТ в диагностиката на Паркинсонова болест, Болест на Алцхаймер и мозъчни тумори; показания и организация на МРТ – изследвания; невропсихологично изследване; експертни скали за преценка степента на инвалидизация при множествена склероза; критерии за диагноза при МС; вътрешни правила за диагностично и лечебно поведение, съобразени с националните консенсусни материали и препоръките на EFNS; съвременно имуномодулиращо лечение на множествената склероза в гр. Варна и региона; съвременни терапевтични схеми и медикаменти в целия спектър неврологични заболявания; компютърна техника и методи за усъвършенстване на информационните процеси, екипен принцип, нови методи в невроофталмологичната дейност., европейски стандарти на работа на средния медицински персонал чрез разработване на проекти и участие в национални и международни обучителни програми. Има Диплом от Световната федерация по неврология за успешно участие в програмата за продължаващо медицински образование. Участва в организационните комитети и е лектор на Национални, с международно участие конгреси и конференции и регионални научно – практически крещи по неврология.
Публикации
Проф. Делева е самостоятелен автор на 2 монографии: „Подходи в изследването на езиковите функции при мозъчни увреждания”, в която за първи път в научната литература се поставя и разработва въпроса за нов подход в изучаването и в клиничното изследване на езиковите функции и „Ултраструктура на менингиомите. Атлас” осветляваща недобре позната у нас област на туморната ултраструктура. Тя е редактор и съавтор в монографията „Тумори на главния мозък. Патологоанатомичен атлас”, в която е съхранена специфична текстуална и фотографска информация, в опит за запълване на липсващото звено в изграждането на базисни познания в областта на невроонкологията и специално на мозъчните тумори, участва със собствен илюстративен материал и в изданието на издателство „Народна просвета”от 1984г „Атлас – клетка и тъкани”. Участва в превода от френски език на българското издание от 1994г „Спешна медицина”на „Urgences Medicales”, ed. Med. et Hyg. Geneve.1991.Тя е съавтор и в 6 учебника по Неврология. Интереси: невроонкология (клинична невроонкология, невроморфология-ултраструктурна и макроскопска характеристика), невролингвистика, невроофталмология, неврорадиология, деменции, двигателни нарушения, обща неврология, невроинфекции, множествена склероза, болест на Паркинсон, епилепсия, мозъчносъдови заболявания. Лектор на Национални и Регионални конференции, ръководител на научен проект на МУ – Варна и участник в международни научни проекти в областта на невроонкологията и на деменциите.
Членство
Член е на комисии за държавен изпит за специалност „Нервни болести” и„Обща медицина”, на УС на Българското научно дружество по неврология и на „Асоциация множествена склероза”; учредител и председател на Българска Асоциация Невроонкология, член и представител за България в Научния съвет по невроонкология на Европейската федерация на неврологичните асоциации, EFNS, член на Европейската асоциация по невроонкология EANO., на Българските дружества по главоболие, по двигателни нарушения, против епилепсия, на Съюза на учените в България, на инициативните и експертните съвети на Националните консенсусни конференции от 2000 г., на редакционните колегии на списанията „Българска неврология” и „Неврология, психиатрия и неврохирургия”, на СНС по неврология и психиатрия към ВАК. Главен изследовател на редица международни клинико-фармакологични проучвания областта на лечението на неврологичните заболявания.